Odlišení migrény a bolesti hlavy
Atul Gawande, lékař a autor, porovnává ve článku v The New Yorker běžné přístupy léčby s více invazivními, vysoce technologickými metodami, které jsou v dnešní době k dispozici. Doktor Gawande uvádí příklad pacienta, pana Haynese, který trpěl závažnými bolestmi hlavy, které omezovaly jeho běžný život. Bolestmi trpěl 40 let od svých 19 let. Pan Haynes navštívil bezpočet specialistů, kteří zaručovali vhodnou léčbu, mezi kterou se řadily botoxové injekce, přístroje využívající vlastnosti elektrického proudu, bylinná léčba a plejáda medikamentů. Pacient byl ve věku 57 let na pokraji zoufalství, když mu jeho praktický lékař doporučil navštívit dalšího specialistu v Bostonském centru pro bolest hlavy. Zde se ho specialista podrobně zeptal na celou anamnézu a poskytl mu jiný přístup k řešení jeho bolestí, který byl poměrně úspěšný.
McKenzie metoda je konzervativní postup v léčbě muskuloskeletálních obtíží, dříve používána především pro léčbu bolestí zad. Může však také nabídnout řešení při léčbě cervikogenních bolestí hlavy díky vhodnému vyšetření, podrobné diagnostice a zahrnutí pacienta do samotného průběhu léčby.
Cervikogenní bolest hlavy se objevuje v oblasti hlavy, ale původ bolesti najdeme na krční páteři. Většina bolestí hlavy (asi 80%), pokud se nejedná o skutečné migrény, jsou způsobeny podrážením nervu trigeminu. Z fyziologického hlediska se toto děje proto, že nervus trigeminus se přibližuje k prvním 3 krčním nervům. Pokud se objeví tlak na nervy krku vlivem špatného držení těla, výhřezu disku nebo jiných struktur tlačících na nerv, může vzniknout bolest hlavy.
Cervikogenní bolesti hlavy jsou často špatně diagnostikovány jako migrény a to může trvat měsíce, roky i déle. Bolesti jsou často intermitentního rázu a mohou být ovlivněny pozicí nebo pohyby. McKenzie metoda je značně nápomocná v diagnostice mechanických bolestí hlavy, nachází vhodné cvičení k úlevě od bolesti a vzdělává pacienta v autoterapii a prevenci budoucích epizod.
V nedávné době jsem se setkal s pacientem, který trpěl výraznými bolestmi hlavy po dobu 40 let. Ty vždy přicházely v odpoledních hodinách a zvyšovaly svou intenzitu s tím, jak postupoval pracovní den. Pacientova diagnóza byla migréna a byl léčen botoxovými injekcemi, léky a odlehčením nervu radiofrekvencí (Při této metodě je používána sonda s radiovými vlnami, které vytváří elektrický proud. Sonda se zavádí do krku a má za úkol zvýšit teplotu nervových kořenů a následně zamezit vytváření bolestivého podnětu. Podle nedávné studie Hamer a Purath (2014) se alespoň u 50% pacientů podařilo snížit intenzitu bolestí na 5 až 6 měsíců). Takovéto invazivní zákroky nejsou bez vedlejších činků. Navzdory léčbě, měl uvedený pacient trvající bolest hlavy, která ho omezovala v sociálních interakcích, cvičení a práci. Při podrobném dotazování a testování McKenzie metodou, bylo zjištěno, že bolest hlavy souvisí s polohou a pohyby a je tedy mechanického původu. Pacient byl zainstruován k jednoduchému cvičení, které mohl provádět kdekoli a kdykoli. Po dvou dvou návštěvách byl pacient bez bolestí hlavy a byl propuštěn z terapie s informacemi o prevenci recidiv.
Závěrem chci podotknout, že bolesti hlavy vycházející z krční páteře se mohou tvářit jako migrény, ale může být docela jednoduché je léčit.
Autor: Todd Edelson, PT, DPT, Dip. MDT
Překlad: Veronika Pechová